TB 500

Szybsze tempo gojenia uszkodzeń skóry
Sprawniejsza regeneracja mięśni
Wzmocnienie ścięgien i więzadeł
Profilaktyka urazów sportowych
Zapobieganie powstawaniu blizn
Silne działanie przeciwzapalne
Stymulacja porostu włosów
TB 500
TB 500 to syntetyczny, czynny biologicznie peptyd wykazujący właściwości gojące, regenerujące i przeciwzapalne. Jego struktura jest identyczna jak fragment tymozyny β-4, białka powszechnie występującego w organizmie człowieka, mocno zaangażowanego w proces rekonstrukcji uszkodzonych tkanek.
Zastosowanie TB 500
W badaniach klinicznych udowodniono, że zarówno tymozyna β-4, jak i jej syntetyzowany chemicznie odpowiednik wykazują dużą skuteczność w leczeniu ran, skaleczeń, oparzeń, urazów mięśni, ścięgien, kości, stawów oraz gałek ocznych. Mogą również pobudzać porost włosów. Zaobserwowano ponadto, że podawanie TB-500 korzystnie wpływa na wytrzymałość i elastyczność mięśni, ścięgien oraz więzadeł, co może przełożyć się na mniejsze ryzyko kontuzji i urazów związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Up-regulacja aktyny za pomocą TB 500
Kluczowy mechanizm tłumaczący regenerujące i gojące działanie TB-500 ma związek z regulacją poziomu aktyny. Aktyna jest zaliczana do kluczowych białek w organizmie. Wspólnie z miozyną warunkuje skurcz mięśni, a oprócz tego jest zaangażowana w zmiany kształtu i ruchy komórek. Zaobserwowano, że tymozyna β-4 wykazuje zdolność wiązania jednej z form aktyny, tzw. aktyny globularnej (G), co ogranicza możliwość jej przekształcenia do formy fibrylarnej (F). Takie działanie promuje migrację komórek i sprzyja chemotaksji komórek śródbłonka oraz keratynocytów. Naukowcy sądzą, że ma to korzystny wpływ na proces gojenia uszkodzonych tkanek.
Stymulacja angiogenezy Tymozyna beta 4
tymozyna β-4 sprzyja zwiększeniu poziomu czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), a tym samym promuje zależny od niego proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Angiogeneza, bo tak brzmi fachowa nazwa tego procesu, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu gojenia ran i zrastania złamań. Naukowcy spekulują, że nowa klasa środków leczniczych przyspieszających gojenie będzie bazowała na stymulatorach angiogenezy.
Prawidłowe odkładanie się kolagenu
Tymozyna β-4 sprzyja prawidłowemu odkładaniu się kolagenu. Jest to ważny etap procesu zabliźniania rany, a wszelkie nieprawidłowości w jego obrębie spowalniają gojenie i zwiększają ryzyko patologii blizowacenia. Przykrą konsekwencją takiego zjawiska może być zarówno nieestetyczna blizna, jak i zrosty oraz zlepienia międzytkankowe, które zaburzają ruchomość tkanek po zaleczeniu urazu.

Proliferacja komórek macierzystych
Tymozyna β-4 korzystnie wpływa na rekrutację i różnicowanie komórek macierzystych. Są one traktowane jako przyszłość medycyny regeneracyjnej, ponieważ wykazują zdolność do samoodnawiana i cechują się dużą plastycznością. Mogą różnicować się w komórki innych typów, w tym w komórki kostne, chrzęstne, prekursory komórek mięśniowych czy nawet komórki serca.
Regulacja procesu zapalnego
tymozyna β-4 posiada potencjał przeciwzapalny – hamuje aktywność kompleksu NF-kB, co przekłada się na zmniejszenie produkcji cytokin i chemokin prozapalnych. Trzeba pamiętać, że stan zapalny jest niezbędny w procesie leczenia, jednak przedłużona faza zapalna opóźnia gojenie i jest charakterystyczną cechą ran przewlekłych.