Agmatyna Pure

80zł

ZWIĘKSZA WRAŻLIWOŚĆ NA STYMULANTY

WYKAZUJE WŁAŚCIWOŚCI ERGOGENICZNE

WPŁYWA NA POPRAWĘ SAMOPOCZUCIA

WSPOMAGA FUNKCJE KOGNITYWNE

MA WŁAŚCIWOŚCI NEUROOCHRONNE

NASILA POMPĘ MIĘŚNIOWĄ

REDUKUJE STANY ZAPALNE

DZIAŁA ANTYDEPRESYJNIE

Agmatyna (4-(aminobutyl)-guanina)

Agmatyna Pure to produkt zawierający czysty siarczan agmatyny w wygodnej, sproszkowanej postaci.

Agmatyna (4-(aminobutyl)-guanina) to naturalnie występująca w organizmie amina biogenna, stanowiąca produkt reakcji dekarboksylacji L-argininy. Popularnie kojarzona z efektem pompy mięśniowej, agmatyna skrywa ogromny potencjał we wspomaganiu funkcji układu nerwowego, poprawie funkcji kognitywnych, łagodzeniu objawów depresji oraz neuroprotekcji.

Wielokierunkowy mechanizm działania

Agmatyna wykazuje kilka złożonych mechanizmów działania. Hamuje receptory N-metylo-D-asparaginowe (NMDA) i receptory nikotynowe acetylocholiny oraz pobudza receptory imidazolowe. W zależności od dawki wpływa hamująco lub pobudzająco na presynaptyczne receptory α2-adrenergiczne. Ponadto może hamować kanały wapniowe i niektóre receptory dla serotoniny.

Tak duża ilość molekularnych punktów uchwytu sprawia, że agmatyna wykazuje wpływ na szereg różnych aspektów zdrowotnych.

Neurotransmisja i neuromodulacja

Ze względu na mnogość interakcji z innymi neurotransmiterami układu nerwowego, agmatyna jest określana mianem neurotransmitera oraz neuromodulatora. Obecność agmatyny stwierdzono w różnych strukturach mózgu, szczególnie w obszarach hipokampa i korze mózgowej, a jej stężenie koreluje m.in. z ilością receptorów imidazolowych.

Agmatyna jest zdolna do przenikania przez barierę krew mózg i zwiększać neuronalną pulę tego związku. Zjawisko to jest obserwowane w przypadku przyjmowania agmatyny, natomiast przyjmowanie L-argininy nie daje takich efektów.

Wyrzut endorfin i poprawa nastroju

Aktywacja receptorów imidazolowych prowadzi do zwiększenia wydzielania β-endorfiny, będącej najlepiej poznanym i najaktywniejszym peptydem opioidowym. Endorfiny, a w tym β-endorfina, często nazywane są “hormonami szczęścia”. Zmniejszają odczuwanie bólu oraz poprawiają samopoczucie. Uważa się też, że endorfiny są odpowiedzialne za zjawisko euforii biegacza, czyli euforycznego stanu radości pojawiającego się po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Ze względu na unikalny wpływ na samopoczucie, agmatyna może działać przeciwdepresyjnie. W badaniach stwierdzono aktywność przeciwdepresyjną agmatyny po administracji 3 g związku dziennie. Do takich właściwości przyczynia się też wspomniany wcześniej wpływ na transmisję serotoninergiczną.

Właściwości neuroprotekcyjne

Agmatyna wykazuje właściwości neuroochronne. Hamowanie receptorów NMDA, będących kluczowymi receptorami układu glutaminergicznego, chroni przed zjawiskiem ekscytotoksyczności glutaminianu.

Nadmierna stymulacja receptorów NMDA przez kwas glutaminowy wyzwala kaskadę reakcji, prowadzących do powstawania wolnych rodników i uszkodzeń struktur układu nerwowego. Zjawisko ekscytotoksyczności odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroby Alzheimera, i może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń afektywnych.

Optymalizacja transmisji glutaminergicznej i hamowanie receptorów NMDA jest wykorzystywane w farmakologii. Leki o takim mechanizmie działania są stosowane m.in. w terapii choroby Alzheimera.

Wzrost syntezy NO i pompa mięśniowa

Agmatyna w odróżnieniu od L-argininy nie jest prekursorem do syntezy tlenku azotu (NO). Niemniej jednak wpływa na metabolizm NO, głównie za pośrednictwem receptorów α2-adrenergicznych, co ostatecznie prowadzi do aktywacji endotelialnej syntazy tlenku azotu (eNOS).

NO odpowiada za zjawisko wazodylatacji. Rozszerzając naczynia krwionośne poprawia ukrwienie i odżywienie mięśni, co przekłada się na zwiększenie wydolności i wytrzymałości fizycznej oraz daje pożądany efekt pompy mięśniowej.

Uwrażliwienie na działanie stymulantów

Agmatyna posiada unikalną zdolność do przywracania wrażliwości na substancje stymulujące i opioidowe leki przeciwbólowe. Przy regularnym stosowaniu, tolerancja na te substancje może wykształcić się szybko, co wiąże się z koniecznością stopniowego zwiększania dawek. Agmatyna, dzięki blokowaniu receptorów NMDA, przywraca optymalną wrażliwość i działa synergistycznie ze środkami przeciwbólowymi.

Podsumowując, Agmatyna Pure to produkt o wielokierunkowym zastosowaniu. Polecany jest szczególnie osobom trenującym i aktywnym fizycznie w celu zwiększenia waskularyzacji i zdolności wysiłkowych organizmu, osobom chcącym wspomóc wiele aspektów funkcjonowania układu nerwowego oraz osobom z wykształconą silną tolerancją na środki pobudzające.

Idealna przed treningiem

Agmatynę warto przyjmować ok. pół godziny przed planowanym treningiem. Oprócz korzyści wynikających ze zwiększonej pompy mięśniowej, agmatyna oferuje też poprawę samopoczucia, motywacji i zmniejszone odczuwanie bólu, co gwarantuje wysoką efektywność treningu.

Spotęguj działanie stymulantów

Agmatyna może być wybawieniem podczas przerwy od stosowania środków stymulujących. Jest też świetnym dodatkiem do preparatów przedtreningowych, gdyż chroni przed wykształceniem tolerancji na obecnie w nich substancje pobudzające. Pozwala więc na utrzymanie pełnej mocy działania. Aby jeszcze bardziej wspomóc działanie agmatyny, warto ją połączyć z hupercyną A.

Czego unikać?

Białko może ograniczać przyswajanie agmatyny, dlatego nie zaleca się jej przyjmowania wraz z posiłkiem zawierającym ten makroelement.

Newsletter

Zapisz się, aby być na bieżąco z naszymi produktami

lub